Wysyłka GRATIS: karton od 500 zł brutto / paleta od 3500 zł brutto

Hydroizolacja balkonu i hydroizolacja tarasu – jak wykonać w prosty sposób?

hydroizolacja balkonu, hydroizolacja tarasu
Opublikowane przez administrator dnia 28 czerwca, 2019 w Hydroizolacje

Balkon i taras to jedne z najchętniej wybieranych pomieszczeń w naszym domu – zwłaszcza latem, gdy pozwalają cieszyć się pięknymi dniami pełnymi słońca. Aby jednak móc cieszyć się zaletami wynikającymi z ich posiadania, muszą być one wykonane nie tylko estetycznie, ale również trwale. Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stają ich posiadacze, jest hydroizolacja balkonu i tarasu, czyli zabezpieczenie ich przed wnikaniem wody i wilgoci. Zaniedbanie tej kwestii grozi nie tylko odpadaniem płytek, ale w dłuższej perspektywie korozją płyty konstrukcyjnej i rozwojem szkodliwych mikroorganizmów. Jak zatem prawidłowo zabezpieczyć swój balkon czy taras?

Hydroizolacja tarasu i balkonu – dlaczego i jak?

Niemal wszystkie płyty balkonowe, stosowane w naszym kraju, są wykonane z betonu. Jest to trwały i relatywnie tani materiał, jednak niestety podatny na namakanie. Zbrojenie, znajdujące się wewnątrz takiej płyty, jest bardzo wrażliwe na działanie wilgoci, czego efektem jest korozja. W dodatku, na skutek klimatu panującego w Polsce (gorące lata i mroźne zimy) beton wielokrotnie narażony jest na przechodzenie przez punkt zamarzania (0oC), co przyczynia się do jego kruszenia i pęknięć. Z tego powodu musi być on całkowicie odizolowany od czynników atmosferycznych (deszczu i śniegu).

Najlepiej jest, kiedy hydroizolacja na balkon wykonana jest już na etapie budowy domu i balkonu. Unikniemy wtedy problemów związanych z późniejszą aranżacją jego wystroju, jak również zaoszczędzimy mu ekspozycji na wilgoć, co nie pozostaje bez wpływu na jego trwałość.

HYDROIZOLACJA TARASÓW, HYDROIZOLACJA BALKONÓW

Izolacja mineralna

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod w Polsce jest izolacja mineralna, przy zastosowaniu szlamu mineralnego. Jest to nic innego, niż cementowa zaprawa, zawierająca w sobie dodatek polimerów – całość tworzy powłokę, w którą trudno wnikać wodzie i wilgoci z atmosfery. Występuje w formie zaprawy jedno-, jak i dwuskładnikowej. Aby była zdatna do użycia, należy wcześniej przygotować odpowiednią mieszankę, a w wielu przypadkach również zagruntować płytę, na którą będziemy nakładać szlam. Zalety takiego rozwiązania, to, między innymi:

  • niezłe właściwości izolacyjne,
  • są łatwe w nakładaniu,
    dobrze trzymają się zarówno posadzek, jak i płytek,
  • tworzą elastyczną powłokę, dobrze znoszącą wahania temperatur.

Metoda ta, choć chętnie wykorzystywana, ma również swoje wady – wśród nich warto wspomnieć np. fakt, że w zdecydowanej większości przypadków nakładać je możemy wyłącznie na suche podłoże, co nie zawsze jest możliwe. Wyschnięcie takiej powłoki również zajmuje pewien czas, co może istotnie spowolnić prace nad wykończeniem mieszkania czy domu. Gotowa powłoka wygląda również niezbyt estetycznie, przez co wymaga okrycia np. płytkami, by nadać jej odpowiednią odporność na ścieranie, jak i schludny wygląd.

Maty uszczelniająco-kompensujące

Innym, stosunkowo nowym rozwiązaniem na naszym rynku są maty uszczelniająco-kompensujące, które układa się bezpośrednio pod płytki ceramiczne. Instalacja takich mat ogranicza się zasadniczo do rozwinięcia takich mat na powierzchni balkonu lub tarasu, przytwierdzenia ich do podłoża przy użyciu specjalnych preparatów klejących, a następnie ułożeniu na ich powierzchni płytek, stosując standardowy klej do płytek. Zalety mat to:

  • bardzo szybka instalacja,
  • możliwość podjęcia kolejnych prac (np. układania płytek) niemal bezpośrednio po rozłożeniu mat,
  • bardzo dobre walory izolacyjne (wystarczy wspomnieć, że maty te są również wykorzystywane do izolowania basenów,
    bardzo dobrze znoszą zmienne warunki pogodowe).

Niestety, podobnie jak izolacja mineralna, nie są one pozbawione wad – niezbędne jest zabudowanie ich płytkami ceramicznymi, aby uchronić maty przed zniszczeniem podczas korzystania z tarasu, a także z uwagi na nieestetyczny wygląd płyty balkonowej, powleczonej tylko białymi matami. To generuje dodatkowe koszty i negatywnie wpływa na czas realizowania całej budowy.

Membrana żywiczna Hyperdesmo

Najnowszym i najnowocześniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie płynnej membrany wykonanej z żywicy poliuretanowej. Choć to relatywnie nowe rozwiązanie, zyskuje coraz większe uznanie, zarówno w oczach ekspertów, jak i rosnącej liczby zadowolonych użytkowników. Żywica tworzy na powierzchni balkonu lub tarasu cienką powłokę, która zarówno szczelnie chroni powierzchnię tarasu przed przeciekaniem i działaniem wilgoci, oraz wykańcza powierzchnię w estetyczny sposób. Jest ona odporna zarówno na promieniowanie UV, wysokie temperatury w „pełnym słońcu”, jak również na niskie temperatury. Choć brzmi to wręcz niewiarygodnie, jest ona twarda i elastyczna zarazem. Występują w wariantach matowych, półmatowych i błyszczących – dzięki czemu możemy wykończyć balkon lub taras zgodnie z naszymi oczekiwaniami, podobnie jest również z kolorami – żywice występują w bardzo szerokiej palecie barw, co ułatwia aranżację tego miejsca.

Główne zalety posadzek żywicznych:
  • bardzo łatwe w zastosowaniu,
  • uniwersalne – dopasowują się do każdego kształtu i wymiaru balkonu,
  • stanowią jednocześnie hydroizolację i wykończenie, dzięki czemu oszczędza się czas, pieniądze, a otrzymany efekt naprawdę świetnie się prezentuje,
  • łatwe w konserwacji – wystarczy myć wodą z detergentem,
  • bardzo wytrzymałe – gwarancja wynosi 25 lat, co jest niespotykane w tej kategorii produktów.

Instalacja membrany żywicznej wykonywane jest przez profesjonalną ekipę, zazwyczaj składa się ona z kilki warstw. Są one jednak na tyle cienkie, że całość ma niewiele ponad 2 milimetry, jest przy tym bardzo odporna na ścieranie, antypoślizgowa i bardzo odporna na pękanie. Jest to rozwiązanie szczególnie ekonomiczne – zwłaszcza jeśli bierze się pod uwagę, że nie ma konieczności wykańczać całości glazurą ceramiczną.

Naprawa uszkodzonej powierzchni tarasu lub balkonu

Jeśli posiadamy już taras lub balkon, w którym warstwa hydroizolacyjna jest nieszczelna, lub była wykonana niedokładnie, będziemy zmagać się z wieloma problemami. Pierwszym objawem alarmowym jest odklejanie się płytek od posadzki, co szczególnie nasila się w okresie zimowym, lub wczesną wiosną. Nie powinniśmy wtedy dłużej zwlekać z podjęciem niezbędnych działań – wilgoć wnikająca wewnątrz płyty balkonowej będzie stwarzać zagrożenie, zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i postronnych osób. Co można wtedy zrobić?

Standardowa metoda postępowania w takiej sytuacji to skucie płytek i niejednokrotnie również hydroizolacji i nałożenie nowej warstwy, wraz z ponownym nałożeniem glazury. Jest to rozwiązanie niezwykle czasochłonne, wymagające również sporych nakładów finansowych.

Znacznie łatwiejszą alternatywą jest i w tym wypadku żywica na taras. Zamiast zrywania płytek, wystarczy nałożyć membranę żywiczną bezpośrednio na glazurę – transparentna warstwa żywicy utworzy estetyczną powłokę, która doskonale uszczelni powierzchnię tarasu lub balkonu. Membrana HYPERDESMO-T umożliwia bowiem nie tylko zabezpieczenie posadzki przed wilgocią, ale również odparowywanie tej już zaabsorbowanej przez beton. Dzięki temu mamy pewność, że wilgoć, która już się dostała do wnętrza płyty balkonowej, nie zostanie w niej zamknięta, powoli ją rujnując.

Co wybrać na hydroizolację balkonu lub hydroizolację tarasu?

Choć rozwiązania takie, jak hydroizolacja mineralna, czy maty uszczelniająco-kompensujące są popularne i zapewniają przyzwoitą ochronę przed wilgocią, wymagają znaczących nakładów, co podnosi koszta budowy balkonu czy tarasu. Jeśli porównamy całościowe koszta hydroizolacji i wykończenia glazurą balkonową, wypadają szczególnie niekorzystnie w porównaniu z membraną. Żywica na balkon, oprócz zdecydowanie niższej ceny całościowej, jest szybsza w nakładaniu, zapewnia świetną ochronę przed wilgocią i jest bardzo schludna – efekt końcowy zaskakuje wielu zamawiających. Zapewnia przy tym długotrwałą ochronę. Może być wykorzystana również do naprawy przeciekających balkonów czy tarasów, w tani i szybki sposób rozwiązując problemy z przeciekaniem, nie wymaga przy tym skuwania posadzek. Membrana żywiczna to najlepszy dostępny na rynku wybór dla twojego tarasu!

Zobacz nasze produkty do hydroizolacji tarasów i hydroizolacji balkonów

Dodaj komentarz

Zadzwoń
61 6 100 331
Zadzwoń

Zobacz jak spawdza się w akcji otwornica kleszczowa

Zobacz jak spawdza się w akcji otwornica kleszczowa